środa, 19 marca, 2025

Tak blisko jeszcze nie było. Nowa asteroida z 1% szans na kolizję z Ziemią

Share

Co jakiś czas pojawiają się doniesienia o tym, że Ziemia znajduje się na kursie kolizyjnym z jakimś kosmicznym obiektem. Teraz jednak szanse na zderzenie wydają się być bardzo duże. Astronomowie odkryli nową planetoidę o nazwie 2024 YR4, która ma około 1% szans na zderzenie z Ziemią 22 grudnia 2032 roku.

Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią

Obiekt został zaobserwowany 27 grudnia 2024 roku przez teleskop ATLAS w Río Hurtado w Chile. Szacuje się, że jego średnica wynosi od 40 do 100 metrów. Planetoida tej wielkości uderza w Ziemię średnio raz na kilka tysięcy lat, powodując poważne zniszczenia w skali lokalnej.

Krótko po odkryciu systemy automatycznego ostrzegania przed asteroidami określiły niewielkie prawdopodobieństwo potencjalnego zderzenia 2024 YR4 z Ziemią 22 grudnia 2032 roku. Obecnie Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ocenia to ryzyko na około 1%.

Warto zauważyć, że asteroidy o średnicy powyżej 1 kilometra, które mogłyby spowodować globalne katastrofy, zostały już w większości zidentyfikowane i nie stanowią obecnie zagrożenia dla Ziemi. Jednak obiekty o średnicy od 40 do 100 metrów, takie jak 2024 YR4, mogą powodować znaczne szkody w skali regionalnej.

Ryzyko może zmaleć, albo… wzrosnąć

Obecnie naukowcy monitorują trajektorię 2024 YR4, aby dokładniej określić ryzyko zderzenia. Dalsze obserwacje i analizy są niezbędne do oceny potencjalnego zagrożenia oraz ewentualnego opracowania strategii obrony planetarnej.

W przeszłości NASA i inne agencje kosmiczne prowadziły misje mające na celu zbadanie możliwości zmiany trajektorii potencjalnie niebezpiecznych asteroid. Przykładem jest misja DART, która w 2022 roku z powodzeniem zmieniła orbitę asteroidy Dimorphos, demonstrując zdolność do modyfikacji toru lotu takich obiektów.

Chociaż ryzyko zderzenia 2024 YR4 z Ziemią jest obecnie niewielkie, odkrycie to podkreśla znaczenie ciągłego monitorowania i badania obiektów bliskich Ziemi w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszej planety.

Czytaj więcej

Pozostałe wiadomości