More

  Ubisoft zawija się z Polski – czy to koniec pewnej ery w branży gier wideo w Polsce?

  Ubisoft, francuski gigant branży gier wideo, ogłosił właśnie, że kończy swoją działalność w Polsce. Decyzja ta jest wynikiem strategicznych zmian, które mają na celu zwiększenie efektywności firmy na rynku światowym. Ubisoft Polska, istniejący od 2009 roku oddział francuskiej firmy, działał dotychczas głównie jako studio deweloperskie, odpowiedzialne za tworzenie gier takich jak m.in. Assassin’s Creed, Far Cry czy Watch Dogs.

  Problemy na wielu płaszczyznach

  Zamknięcie studia jest poważnym ciosem dla polskiego sektora gier wideo. Ubisoft Polska był jednym z największych i najważniejszych deweloperów w kraju. Firma zatrudniała w Polsce około 200 osób, które muszą teraz szukać nowej pracy. Ubisoft planuje “przesiedlenie” pracowników do innych oddziałów firmy, jednak nie jest jasne, ile osób ostatecznie znajdzie zatrudnienie w ramach francuskiej korporacji.

  Wśród problemów, które dotknęły Ubisoft, były liczne skandale dotyczące nadużyć seksualnych i dyskryminacji wśród pracowników. Firma zmagała się też z problemami związanymi z wypuszczaniem niedopracowanych i pełnych błędów gier. To spowodowało, że Ubisoft stracił na wartości, a jego akcje na giełdzie spadły o około 30%.

  Zwolennicy branży gier wideo w Polsce są zaniepokojeni tym, że zamknięcie Ubisoftu może spowodować spowolnienie rozwoju sektora. Jednakże przedstawiciele firmy zapewniają, że zamiast zamykać studio w Polsce, Ubisoft zamierza przesunąć swoją uwagę na rozwijanie innych lokalizacji, takich jak między innymi Montreal, Quebec, Berlin i Belgrad. Francuska korporacja tłumaczy, że celem zamknięcia studia w Polsce jest wzmocnienie pozycji firmy na rynku i zwiększenie jej efektywności.

  Nie mamy się jednak czego obawiać

  Warto podkreślić, że decyzja Ubisoftu nie jest jedyną zmianą w polskiej branży gier wideo w ostatnim czasie. W 2020 roku studio Techland, twórcy gry Dying Light, ogłosiło, że przenosi swoją siedzibę z Wrocławia do Warszawy, a w 2021 roku studio CD Projekt Red, twórcy gry Wiedźmin 3, ogłosiło, że planuje otworzenie nowego studia w Kanadzie.

  Choć zamykanie studia Ubisoftu jest niezwykle smutnym wydarzeniem dla polskiej branży gier wideo, warto pamiętać, że Polska wciąż ma wiele innych cenionych deweloperów, takich jak People Can Fly, Bloober Team czy The Farm 51. Branża gier wideo w Polsce rozwija się dynamicznie i wciąż ma wiele do zaoferowania, zarówno graczom, jak i deweloperom.

  Ubisoft nie jest pierwszym i jedynym deweloperem, który zdecydował się na taką decyzję. Niemniej jesteśmy pewni, że wkrótce na polskim rynku pojawią się nowe firmy, które będą tworzyć nie tylko nowe miejsca pracy, ale i świetne tytuły.

  Źródło: Twitter, Ubisoft, Kotaku, Gamerant

  Łukasz Musialik

  Najnowsze:

  Może cię zainteresować:

  Zostaw komentarz

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj