More

  Breaking Bad 15 lat później… O! Wciąż dobrze się to ogląda!

  Trzeba przyznać, że dzieło Vince’a Gilligana zestarzało się niezwykle dobrze! Breaking Bad – bo o nim mowa – obchodził niedawno swoje 15-letnie urodziny (20 stycznia 2023 roku). 

  Nie do wiary, że ten serial ma już 15 lat

  To dzięki Breaking Bad Gilligan stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych reżyserów na świecie. Tematyka wydaje się być nawet dużo bardziej aktualna i na czasie niż 15 lat temu. A przypomnijmy, że historia dotyczy dobrego człowieka, który przez często przypadkowe decyzje staje się powoli zły, chciwy i pragnący coraz to większej władzy w świecie przestępczym.

  To historia nauczyciela chemii Waltera White’a, który odkrywa, że ma raka. Na pomysł robienia narkotyków (metamfetaminy) wpada właściwie przez przypadek, ale chęć zabezpieczenia rodziny po swojej śmierci wydaje się być większa niż poszanowanie dla prawa i wyznawanych wartości. Pomoże mu w tym szereg ludzi, ale de facto do wszystkiego (przypadkiem, czy nie) dojdzie sam. Ale to tylko krótki opis serialu, który stał się ikoną i od tylu lat istnienia wciąż zajmuje TOP10 najlepszych seriali dostępnych na rynku.

  Ponadczasowa historia i świetnie rozpisane postacie

  To wszystko doprowadziło do utrwalenia statusu serialu jako klasyki wszech czasów. Pierwszy odcinek został wyemitowany 20 stycznia 2008 roku na kanale AMC, a prace nad ostatnim sezonem zostały zakończone w 2013 roku. Od tego czasu powstały dwie pozycje rozszerzające historię serialu. Film El Camino: A Breaking Bad Movie to bezpośrednia kontynuacja serialu opowiadająca o tym, co wydarzyło się po ostatnim odcinku BB. Natomiast serial Better Call Saul to po części prequel, jak i sequel.

  To, że Breaking Bad to dzieło ponadczasowe świadczy fakt, jak dobrze jest on napisany. Przeplatające się historie, świetnie zarysowane postacie, a także interesujące, wciąż rozwijające się i zaskakujące widza wątki. Gilligan wiedział kiedy uderzyć w widza, co w danej chwili pokazać i jak wciągnąć go w tę całą opowieść. Breaking Bad pozostaje złotym standardem w kwestii pisania scenariusza dla telewizji. Humanizacja czarnych charakterów, czy jednowymiarowych przestępców wytrzymuje próbę czasu. I oby kolejne lata i pokolenia pokazały, że Breaking Bad to wciąż ponadczasowa dramatyczna opowieść.

  Źródło: Twitter, Filmweb, Screenrant

  Łukasz Musialik

  Najnowsze:

  Może cię zainteresować:

  Zostaw komentarz

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj